С този материал даваме старт на поредицата уикенд четива, които ще ви запознават с интересните и невероятни приложения на 3D технологията в най-различни сфери.
Някъде в началото на 2013 г. холандското студио DUS Architects обявяват своите намерения да построят първата 3D принтирана къща на един от каналите в Амстердам. Къщата ще е мащабно-форматен експеримент с 3D технологиите и изследователски център за това, докъде могат да се прострат техните възможности при строенето на сгради.
DUS Architects пренасят цялата работа по изграждането на къщата на място, където принтират компонентите със специално създадения за целта огромен принтер KamerMaker. Началото е поставено с фасадата и с една от стаите, като постепенно пробите с нови материали и техники при 3D принтирането на елементи – от носещи греди до маси и столове – се увеличават, а с тях и границите на възможностите.
Когато стартират, DUS Architects използват полипропилен за 3D принтирането на пода от първия етаж и фасадата. Сега експериментите с биоразградими материали, биопластмаси и рециклирани такива на място, са неизменна част от процеса. За тях е важно да се разработи възобновим, устойчив, здрав, но и атрактивен и естетически разнообразен материал, който е достоен конкурент на останалите строителни такива. Те пробват както с технологично иновативни тестови материали, така и с рециклирани пластмаси. При 3D принтирането ползват и материал, на основата на картофеното нишесте, добито от остатъците от производителите на пържени картофки.
“3D принтирането може да има огромно влияние върху начина, по който измисляме и проектираме в строителната индустрия. Например, премахването на отпадъците и транспортните разходи, или стандартизацията на елементите в архитектурата,” споделят една от мотивациите си DUS Architects.
Днес 3D Print Canal House е изследователски център за 3D принтирана архитектура и всеки може да я посети. Работата продължава, а покрай нея се създават сполучливи колаборации и партньорства, събития и изграждане на нови бъдещи възможности за строене.
Запознайте се отблизо и следете развитието на проекта на неговата страница тук.