Дронамикс са български производител на безпилотни товарни дронове. Техният дрон “Черният лебед” може да носи товар до 350 кг на разстояние до 2500км.
Като част от процесите по разработка и валидация, развойният екип използва самолет в мащаб 1:4 за своите летателни тестовете. Някои от компонентите за този прототипен тестов самолет се произвеждат единично или в микро серии. Най-подходящата технология за производство на такива бройки е 3D принтирането.
Например, с помоща на 3D принтиране, Дронамикс разработва комплект адаптори за крилата на самолета. Техен консултант в използването на 3D технологиите е фирма HabitAdd. С тяхно съдействие, екипът успява да произведе значително по-леки части чрез оптимизация на вътрешната структура. B2N Studio в ролята си на бюро за 3D услуги, принтира олекотените 3D модели с високотемпературни материали, подбрани за приложението.
Пълната проследимост на качеството и параметрите на принтираните детайли пък предоставя възможност тези части да се възпроизведат в масово производство на по-късен етап благодарение на системата за управление на качествения контрол на miniFactory.
Предизвикателствата:
- Максимална здравина спрямо теглото на компонентите
- Пълна надеждна функционалност на компонентите в агресивни условия – вибрации и резки промени във въздушните температури
- Гъвкавост в производството и дизайн оптимизация на детайлите след тестови полети.
Решението:
- Решетъчна вътрешна структура олекотява цялостния дизайн, но подсилва зоните с натоварване.
- Подбор на правилните материали – ултра полимерите Kimya PC-S и ULTREM AM9085
Резултати:
- 2.5 пъти по-леки адаптори като се запазва нужната здравина на детайлите
- Почти 3 пъти по-ниска производствена цена
- Контрол на качеството за всяка произведена серия
- По-кратко време за изпълнение на поръчката