Заводът на Volkswagen в полския град Врешня от няколко години успешно използва технологията за 3D печат, създавайки части и инструменти, използвани в производството на лекотоварния си модел “Крафтър”.
За целта те подбират FFF технологията на 3D принтиране и работят с 3D принтерът на Omni3D – Factory 2.0.
Един от производствените процеси, които оптимизират с помощта на 3D принтирането е етапът на сглобяване на стъклата към каросерията на автомобила.
Роботизираните ръце, с интегрирана система за зрение, са оборудвани с резервоар напълнен с грунд и принтирана дюза за дозиране. Движейки се покрай колата по общи оси, те прилагат активатор, който осигурява оптимално свързване на ламинираните дограми.
Тези накрайници на апликатора са специално проектирани и принтирани на 3D принтер Factory 2.0 с материал THERMECTM ZED (PPS). Изборът на този филамент не е случаен, тъй като THERMECTM ZED се характеризира както с висока температура, така и с химическа устойчивост, което е необходимо поради веществата използвани в грунда.
„Възможността да 3D принтираме инструменти и части на роботи на принтер Factory 2.0 ни позволява непрекъснато да подобряваме и рационализираме производствения процес. Много по-бързото прототипиране и отпечатване дори на големи компоненти дава възможност за въвеждане на допълнителни технологични решения и по този начин увеличаване на производствената ефективност”, споделя Матеуш Казмиерчак от представителството на Volkswagen в Познан, Полша.
За контакти и консултации:
Петър Митев, Мениджър Ключови клиенти, B2N
Контакти
телефон: +359 877 249 094
linkedin: Petar Mitev