Не би ли било чудесно да можете да принтирате по-здрави части, дори без да променяте използвания материал? За щастие, това е възможно. Ключът е да оптимизирате настройките си. За да се възползвате максимално от принтера и материала, трябва да персонализирате настройките, които използвате не само за всеки материал, но и за всеки детайл.
По-долу са изброени някои от най-добрите настройки, които да промените, за да укрепите своя детайл:
Тип и плътност на запълване
Типът и плътността на пълнежа са важни фактори, които допринасят за здравината на отпечатания детайл. Колкото по-голяма е плътността на запълването, толкова по-голяма е здравината. Обикновено обаче не се препоръчва висока плътност на запълване, тъй като при нея се използва много материал и принтирането отнема повече време. За да увеличите здравината на даден детайл, без да увеличавате плътността, можете също така да промените модела на запълване в зависимост от функционалността на детайла. Например при тестовете за якост на натиск триъгълният/решетъчният пълнеж показва по-висока якост на натиск в сравнение с кубичните и гироидните модели на пълнеж.
За повечето модели можете да използвате запълване от около 20 %, но за по-здрави части опитайте да надхвърлите 50 %. Алтернативата е да се използват модифициращи мрежи за селективно генериране на по-висока плътност на запълване в областите, където напреженията ще бъдат най-високи.
Ориентация на частта
Ориентацията на детайла може да не е в списъка със стъпки за осигуряване на по-здрав печат, но тя е от решаващо значение. Якостта на опън е по-слаба по оста Z при 3D принтирането (обикновено 40-70% в сравнение с якостта по оста XY), особено при високи и тънки принтирани части. В резултат на това трябва внимателно да ориентирате детайла, за да съответства на необходимата ос на здравина. Докато правите това, ще трябва да вземете предвид и носещата конструкция и да намерите баланс въз основа на това, което е най-важно в конкретния детайл.
Дебелина на обвивката
Дебелината на външната повърхност на детайла се нарича дебелина на обвивката. Най-общо казано, колкото по-дебела е обвивката, толкова по-здрава е частта. Въз основа на това можете да определите дебелината на обвивката, която ви е необходима за вашия детайл. Дебелината на обвивката, която е два пъти по-голяма от дебелината на слоя, обикновено е добро начало.
Пост-обработка за по-здрави части
Работата не приключва след принтирането на даден детайл. Възможно е да увеличите здравината на отпечатания детайл с малко допълнителна работа.
Закаляване
Полукристалните материали като найлон, PET, PEEK и някои форми на PLA могат да бъдат закалявани. Това е термична обработка, при която материалът напълно се трансформира в кристалното си състояние, което ви дава по-твърд и здрав детайл.